Budowa domu na działce ze spadkiem terenu

20 października, 2020
Krystian

Nieruchomości położone na skarpie czy wzgórzu cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza te, z których rozciąga się malowniczy widok na górskie szczyty, jeziora czy brzeg wartko płynącej rzeki lub strumienia. Należy jednak pamiętać, że budowa domu na działce ze spadkiem terenu wymaga przemyślanych rozwiązań.

Działka ze spadkiem terenu – wada czy zaleta?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki projekt domu się nam marzy. Plan architektoniczny powinien wkomponowywać się i wykorzystywać w jak najbardziej optymalny sposób naturalne ukształtowanie powierzchni. Stok jest niższy od strony drogi? Dobrym pomysłem będzie zatem postawienie w tym miejscu garażu. Ze skarpy rozciąga się widok na ogród? Zbudujmy zatem taras będący przedłużeniem salonu czy jadalni i cieszmy oczy cudownym krajobrazem. W ten sposób problematyczne na pierwszy rzut oka wzniesienie stanie się największą zaletą naszej parceli.

należy pamiętać przy budowie?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań na działce ze spadkiem terenu koniecznie trzeba przeprowadzić badania geotechniczne, dzięki którym dowiemy się, w jakiej glebie przyjdzie nam stawiać fundamenty – zastosowanie odpowiedniej technologii konstrukcyjnej i materiałów pozwoli uniknąć w przyszłości niemiłych niespodzianek w postaci osuwającego się gruntu. W praktyce często okazuje się że trzeba zaprojektować fundamenty żelbetowe, czasem też konieczna może się okazać budowa muru oporowego oraz zastosowanie pomagającego odprowadzić wody opadowe w dół stoku drenażu fundamentów. Przemyślmy również dokładnie projekt ogrodu. Odpowiednio dobrana aranżacja roślinna nie tylko podkreśli walory naturalne działki ze spadkiem, ale też poprawi termikę nieruchomości, zapobiegając zbieraniu się zimnych mas powietrza przy ścianach domu. Dobrze zaprojektowana roślinność pozwoli zatrzymać też wody opadowe na terenie tam gdzie tego potrzbujemy, utrudniając jej swobodne spływanie wzdłuż stoku. Spadek terenu na działce daje mimo tych trudności możliowść zaprojektowania bardzo efektownego ogrodu, np. z zastosowaniem tarasów na różnych poziomach.

Najważniejszy jest projekt

W przypadku budowy domu na działce ze spadkiem nie możemy wybrać dowolnego gotowego projektu. Musi to być projekt, który będzie uwzględniał ukształtowanie konkretnego terenu. Warto zatem zdecydować się na współpracę z profesjonalnym biurem architektonicznym, które przygotuje dla nas projekt indywidualny “szyty na miarę”. Specjaliści ze studio Archilab z Wrocławia stworzą koncepcję, która będzie wydobywała z nietypowo ukształtowanego terenu walory naturalne, doskonale wkomponuje się w krajobraz, a jednocześnie będzie uwzględniała wszystkie potrzeby mieszkańców domu.