Ciekawe materiały na elewację domów

26 stycznia, 2021
Krystian

Fasada budynku stanowi jego wizytówkę, dlatego warto poważnie rozważyć to, jakim materiałem chcemy ją wykończyć. Dobór odpowiedniego surowca nie jest łatwy, bo nie tylko musi on podkreślać bryłę budynku i pasować do otoczenia, ale też zapewniać ścianom ochronę przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych.

Na szczęście na rynku istnieją różne rozwiązania pozwalające na stworzenia ciekawej elewacji domu. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Drewno: natura w natarciu

Jednym z najmodniejszych trendów architektonicznych w ostatnich latach jest stosowanie do wykończenia drewna – i ,co ciekawe, nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku. Elewacje z tego naturalnego materiału doskonale wpisują się w modny styl eko, a także industrialny oraz skandynawski, gdyż przełamują ich surowość. Drewno nadaje fasadzie ciepła, przytulności. Gwarantuje dobrą termoizolację domu, a przy odpowiedniej konserwacji jest naprawdę trwałe.

Elegancki i ponadczasowy kamień

Marmur, wapień, piaskowiec i granit to materiały stosowane w budownictwie od lat. Nic dziwnego, kamienie mają różnorodną fakturę, co umożliwia stworzenie oryginalnej elewacji domu, a poza tym są odporne na działanie wody, wiatru oraz zmiennych temperatur. W nowoczesnych projektach obok klasycznych marmurów czy piaskowców stosuje się łupek, który nie dość, że ciekawie się prezentuje, to jeszcze nie wymaga specjalnej pielęgnacji oraz różnorodne kamienie sztuczne doskonale imitujące naturalne surowce.

Beton: bo surowość może być piękna

Od kilku lat w architekturze obserwuje się wzrost zainteresowania minimalistycznymi nurtami. Hitem jest zwłaszcza beton, który króluje nie tylko we wnętrzach, zwłaszcza tych utrzymanych w stylu industrialnym, ale i na fasadach nowoczesnych budynków. Elewacja domu wykonana z tego materiału jest bardzo trwała i w zasadzie nie trzeba jej w żaden sposób konserwować. Betonowe płyty ciekawie się prezentują zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniu z drewnem lub szkłem.

Gont nie tylko na dachu

Kolejną ciekawą propozycją zdobywającą licznych zwolenników jest gont. Zwykle używało się go na pokrycie dachu, obecnie coraz częściej stosuje się ten materiał do strworzenia efektownej elewacji domu. Jego zaletami są: trwałość koloru, prostota montażu oraz doskonała izolacyjność. Gont idealnie nadaje się do wykończenia budynku o niestandardowych kształtach.

A może tapeta?

Do jednych z najbardziej nieoczywistych materiałów, jakie można użyć do dekoracji fasady domu, należy… tapeta. Ale bez obaw, nie jest to taki sam produkt, jaki stosuje się do wykończenia ścian! Tapeta elewacyjna cechuje się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz zabrudzenia. Producenci zadbali też o to, by konsument miał do dyspozycji duży wybór ciekawych wzorów.