Dom w stylu nowoczesnej stodoły

28 grudnia, 2020
Krystian

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów w stylu nowoczesnej stodoły: prostych, na planie prostokąt, z dwuspadowym dachem. Skąd wynika ich fenomen i jakie są zalety tego typu obiektów?

Dom w stylu nowoczesnej stodoły – czyli jaki?

Budynki, o których mowa, z zewnątrz przypominają spotykane na wsiach obiekty gospodarcze. Są to proste, zazwyczaj przekryte dwuspadowym dachem konstrukcje o jednej lub dwóch kondygnacjach. Takie budynki zazwyczaj stanowiły część gospodarstwa, zagrody. Zagrody, zależnie od lokalnych uwarunkować były zamknięte, w których budynki szczelnie domykały wewnętrzne podwórko, jak i otwarte, z budynkami swobodnie rozmieszczonymi na działce. Oprócz wspomnianej stodoły zagrodę stanowiły też budynki mieszkalne, inwentarskie, składowe.

Jest kilka elementów takich budynków, które powodują że dom przypominający stodołę jest coraz bardziej popularny. Przede wszystkim jest to prostota bryły budynku, która pozwala na zaprojektowanie energooszczędnego, ekonomicznego budynku na planie prostokąta. Takie budynki wyróżniają się maksymalnie funkcjonalnym układem pomieszczeń – warto podkreślić, że wnętrza w tego typu obiektach są zazwyczaj bardzo przestronne. Dzięki wprowadzeniu dużych przeszkleń można pozwolić mieszkańcom na praktycznie nieograniczone obcowanie z naturą. Budynki na planie prostokąta są również energooszczędne – dzięki odpowiedniemu projektowi oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii konstrukcyjnych i grzewczych koszty utrzymania takiego budynku są zazwyczaj niższe niż w przypadku budynku o skomplikowanej bryle, ponieważ jest mniej ścian zewnętrznych które powodują straty ciepła.

Dla tych osób, dla których jedna stodoła to za mało żeby pomieścić pożądane funkcje, świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatkowego budynku, który może pełnić funkcję uzupełniającą, jak garaż czy pracownia. Dzięki temu można też nawiązać do tradycyjnej zabudowy zagrodowej.

Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy nie dziwi rosnąca popularność domów-stodół. Nie tylko pięknie wyglądają, wtapiając się w naturalny krajobraz, ale też są tańsze w budowie oraz późniejszej eksploatacji.

Projekt dopasowany do potrzeb

Myśląc o budowie nowoczesnego domu w stylu stodoły warto zdecydować się na współpracę z biurem architektonicznym, które już realizowało podobne zlecenia. Studio Archilab z Wrocławia zaprojektowało kilka obiektów mieszkalnych utrzymanych w stylistyce “modern barn”, o czym możecie się Państwo przekonać oglądając nasze portfolio. Każdy budynek został dopasowany do istniejący warunków terenowych, dzięki czemu wtapia się w krajobraz, tworząc z nim spójną całość. Do ich wykończenia w dużej części wykorzystano naturalne i lokalne materiały, co jeszcze bardziej podkreśla związek obiektu z otoczeniem.