Dom w technologii tradycyjnej czy szkieletowej

20 października, 2020
Krystian

Decydując się na budowę własnego domu stajemy przed dylematem: zastosować konstrukcję tradycyjną, murowaną czy może postawić na zyskującą w ostaniem czasie na popularności metodę szkieletową? Obie technologie mają swoje wady i zalety, a wybór pomiędzy nimi zależy tak naprawdę od tego, jak szybko chcemy się wprowadzić do własnego lokum oraz jakimi funduszami dysponujemy.

Czas trwania budowy

To czynnik najbardziej różnicujący wspomniane technologie. Dom szkieletowy z gotowych prefabrykatów drewnianych można postawić już w kilka miesięcy. Wszystkie elementy konstrukcyjne wykonywane są przez jedną firmę zgodnie z przedstawionym projektem technicznym i są składane przez fachowców w kilka- kilkanaście dni. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że nie ma potrzeby stosowania przerwy technologicznej – jest to wręcz niewskazane z uwagi na zastosowanie naturalnych surowców. Jedynym wymagającym odczekania etapem budowy jest wylewanie fundamentów, w większości przypadków płyty fundamentowej. Postawienie ścian i stropów w technologii tradycyjnej, murowanej, wymaga nieco więcej czasu. Konstrukcja musi bowiem “przesezonować” przez najczęściej przez okres zimy, by oddać wilgoć.

Energooszczędność i izolacja akustyczna

Domy szkieletowe potrafią się nagrzać w bardzo krótkim czasie, ale jednocześnie również szybko się wychładzają, nie akumulują ciepła w takim stopniu jak budynki murowane. Z kolei tradycyjne budynki murowane lepiej akumulują ciepło i później dłużej je oddają, co jest bardzo przydatne zwłaszcza w zimie, a latem panuje w nich też niższa temperatura niż w konstrukcjach drewnianych. Jeśli chodzi o akustykę, to należy pamiętać, że domy postawione w technologii szkieletowej mają bardzo stosunkowo cienkie ściany i stropy, a zatem nie obędzie się bez zastosowania dodatkowej izolacji. W tradycyjnych budynkach murowanych wykonanych z materiałów o dużej gęstości dźwięk rozchodzi się zdecydowanie słabiej.

Trwałość konstrukcji oraz koszty budowy

Domy szkieletowe wykonuje się z drewna, a więc materiału podatnego na korozję biologiczną. Nieodpowiednio zamontowane i konserwowane elementy mogą zawilgotnieć, co będzie sprzyjało pojawianiu się grzybów i pleśni naruszających stabilność konstrukcji. Tradycyjne budynki murowane przetrwają natomiast kilkadziesiąt lat. Co do kosztów realizacji inwestycji, wszystko zależy tak naprawdę od metrażu i złożoności konstrukcji. Domy szkieletowe są jednak z reguły znacznie tańsze niż te wykonane w technologii tradycyjnej.