Tradycyjne budowle nieuchronnie znikają z naszego krajobrazu. Architekci nieustannie podejmują jednak działania, które mają na celu zachowanie kulturowego dziedzictwa minionej epoki. Tak właśnie powstają nowoczesne domy sudeckie nawiązujące swym charakterem do regionalnego budownictwa.
Coraz więcej osób pragnie mieszkać w budynkach, które swoim kształtem przypominają stare chaty spotykane jeszcze gdzieniegdzie na wsiach. Nic zresztą dziwnego, tradycyjna architektura jest po prostu wyjątkowa, dlatego warto do niej nawiązywać. Współczesny dom sudecki czerpie garściami z regionalnej zabudowy spotykanej w rejonie Kotliny Kłodzkiej, Gór Stołowych czy Pogórza Wałbrzyskiego, nie stanowi on jednak dosłownego odwzorowania historycznych wzorców architektonicznych, a raczej ich swobodną interpretację.
Jest to obiekt:
Chaty sudeckie były to zazwyczaj bardzo skromne budynki. Parter budynku był często podzielony na część mieszkalną i gospodarczą lub inwentarską sienią. Poddasze pełniło często funkcję składową. Były to budynki o prostym detalu, który często stanowiło deskowanie ścian szczytowych. W bardziej okazałych budynkach prosta bryła bywała urozmaicona podcieniami czy lukarną na ścianie kalenicowej z podcieniem (tzw. wystawkami)
Inspirowany tradycyjną architekturą regionalną dom sudecki to idealny budynek mieszkalny dla rodzin – choć oczywiście nie jest to regułą – wbrew pozorom posiada bowiem dużo przestrzeni dającej się funkcjonalnie zaaranżować. Zazwyczaj wnętrze obiektu ma plan otwarty, w którym można znaleźć spory salon z oknami wychodzącymi wprost na ogród. Można też ciekawie nawiązać do podziału budynku sienią na dwie części i podzielić w ten sposób budynek na część otwartą dzienną i „prywatną”. Obecnie projektuje się wszystkie obiekty mieszkalne tak, by były jak najbardziej energooszczędne – dotyczy to również domów sudeckich, w których częstokroć zakłada się system rekuperacji oraz pompę ciepła; warto zauważyć także, że spadzisty dach jest wręcz stworzony do montażu paneli słonecznych.
Jeśli myślicie Państwo o budowie obiektu mieszkalnego lub usługowego nawiązującego swym charakterem do regionalnej architektury Sudetów, to serdecznie zapraszamy do naszego wrocławskiego studia Archilab. Stworzymy dla Was wymarzony projekt domu, który będzie łączył tradycyjne elementy spotykane w wiejskich chatach z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.