Komfort akustyczny w nowych budynkach

26 stycznia, 2022
Krystian

Zaplanowanie odpowiedniego komfortu akustycznego jest konieczne już na etapie projektowania i wykonywania budynku. Jest to jeden z głównych czynników wpływających na komfort mieszkania. Warto więc dobrze zapoznać się z tym tematem jeszcze przed lub podczas etapu projektowania wymarzonego domu. Niestety w gotowym już obiekcie bardzo trudno podnieść poziom tego rodzaju izolacji, poza tym jest to bardzo kosztowne oraz mało skuteczne. Zapraszamy do lektury!

Czym właściwie jest komfort akustyczny?

Jest to bardzo ważne zagadnienie, a jednocześnie jest to temat zapomniany przez osoby, które są w trakcie budowy domu. Obejmuje ono ochronę przed hałasem. Izolacyjność akustyczna to zdolność poszczególnych elementów budynku do zapobiegania przenoszenia się dźwięków z zewnątrz. Obejmuje to, chociażby dźwięki dobiegające z ulicy czy od sąsiadów, odgłosy muzyki czy zabawy dzieci. Kluczem do osiągnięcia bardzo dobrych wskaźników izolacji akustycznej jest wykorzystanie odpowiednich materiałów, zastosowanie prawidłowych rozwiązań oraz zwrócenie uwagi na ważne detale.

Przykładowe rozwiązania stosowane do osiągnięcia wysokiego komfortu akustycznego

Dźwięki mogą przenosić się bezpośrednio poprzez drzwi i okna, a także przez ściany czy stropy. Podstawowym elementem który będzie wpływał na komfort akustyczny budynku jest materiał z którego wykonane są ściany, zarówno wewnętrzne jak i wewnętrzne. Tutaj warto jest wybrać materiał o dużej gęstości. Takim materiałem są np. bloczki wapienno- piaskowe. Jednym z rozwiązań stosowanych w poprawie izolacji budynków jest zastosowanie wełny mineralnej. Dzięki swojej włóknistej strukturze (wełna składa się ze spójnego materiału i pustych przestrzeni), ma dużą zdolność pochłaniania dźwięku. Stosuje się ją zarówno do ścian, jak i dachów. Ważne, by wybrać wełnę mineralną o odpowiedniej gęstości. Jeśli chodzi o podłogi, to jednym ze sposobów podniesienia izolacji akustycznej w domu jest zastosowanie warstwowej podłogi pływającej. Warto również zainwestować w okna dźwiękoszczelne. Specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane szyby pomagają w redukcji hałasu. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na wskaźnik Rw – im większa będzie wartość wskaźnika RA2 lub RA1, tym lepsze właściwości dźwiękoszczelne będzie miało okno.