Oświetlenie światłem naturalnym

7 kwietnia, 2021
Krystian

Projektując dom warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd jego bryły, ale i odpowiednie usytuowanie względem stron świata. Naturalne światło wpadające do wnętrza potrafi nie tylko odmienić jego wygląd, ale i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie mieszkańców. Gdzie zatem zaplanować sypialnię, a gdzie salon, by cieszyć się promieniami słonecznymi przez cały dzień?

Naturalne światło vs. wpływ na domowników

Dlaczego układ pomieszczeń zgodny z drogą, jaką codziennie przebywa po nieboskłonie słońce, jest tak ważny? Bo naturalne światło ma niebagatelny wpływ na samopoczucie użytkowników danego budynku. Oddziałuje na zdolności umysłowe, reguluje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za poziom stresu i sen oraz uwalnia serotoninę, czyli innymi słowy im go jest więcej, tym lepiej się czujemy. Poza tym promienie słoneczne potrafią zmienić wystrój wnętrza, np. odbijając się od ścian pomalowanych na jasne barwy optycznie je powiększają, a te skierowane na sufit sprawiają, że salon czy sypialnia wydają się wyższe niż w rzeczywistości.

Wymogi prawne dotyczące naturalnego oświetlenia

Kwestia naturalnego oświetlenia pomieszczeń użytkowych jest tak istotna, że istnieją osobne regulacje na temat dobrego nasłonecznienia wnętrz. Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określają, że w pomieszczeniu w którym na co dzień przebywają ludzie, stosunek powierzchni okien musi wynosić co najmniej 1:8. Określony jest także minimalny czas nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych oraz wymagania w zakresie odległości pomiędzy budynkami, aby nie dochodziło do przesłaniania okien,co również ogranicza naturalne oświetlenie pomieszczeń.

Gdzie salon, a gdzie sypialnia, czyli jak zaprojektować układ wnętrza

Jak wprowadzić do salonu czy sypialni odpowiednią ilość światła? Zasada jest prosta: im więcej okien, tym więcej promieni “wpadnie” do wnętrza. Jednak by móc cieszyć się naturalnym światłem przez cały dzień, ich rozmieszczenie również musi być przemyślane i korespondować z drogą, jaką słońce odbywa każdego dnia. Zgodnie z najlepszymi zasadami architektonicznymi sypialnia powinna być usytuowana od strony wschodniej, by pierwsze promienie budziły domowników. Salon, pokoje dzienne lub inne pomieszczenia, w których przebywamy sporą część dnia, warto zaplanować od strony południowej lub zachodniej – to drugie rozwiązanie polecamy zwłaszcza osobom dla których ważnym elementem jest ogród: w zachodzących promieniach słońca będzie się on prezentował naprawdę zjawiskowo. Okna kuchni często projektuje się natomiast tak, aby wychodziły na północ lub północny-wschód, w ten sposób uniknie się jej przegrzania. Na etapie projektowania budynku robimy symulację oświetlenia światłem dziennym. Wykonuje się ją zazwyczaj po to żeby sprawdzić, czy nie zacieniamy okien budynków na dzialkach sąsiednich w sposób niezgodny z przepisami, ale pozwala ona również na ocenę czy pomieszczenia w budynku są doświetlone w sposób który będzie odpowiedni dla domowników.