Parterowy czy piętrowy ? Na jaki dom się zdecydować

1 lipca, 2020
Krystian

Wiele osób marzy o postawieniu własnych czterech ścian gdzieś na malowniczej działce, jednak nie ma do końca sprecyzowanej wizji co do ostatecznego kształtu i wyglądu budynku. Dla osób, które zastanawiają się, czy zdecydować się na dom parterowy czy piętrowy, przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym opowiemy o zaletach i wadach każdego z rozwiązań.

Praktyczny dom parterowy

Jednokondygnacyjny budynek, zwany niekiedy bungalowem, to coraz częstszy widok w polskim krajobrazie, zwłaszcza na terenach podmiejskich. O ich popularności decyduje zwykle oszczędność – wzniesienie takiej nieruchomości jest z reguły tańsze niż postawienie wielopiętrowego gmachu. Domy parterowe buduje się też w krótszym czasie. Oczywiście wszystko zależy od projektu architektonicznego, dlatego pamiętajmy, że im prostsza bryła i mniej skomplikowanych elementów do wykonania wewnątrz i na zewnątrz, tym szybciej wprowadzimy się do wymarzonego lokum. Budynki parterowe stawia się głównie na działkach o sporej powierzchni, w której jest dostateczna ilość miejsca na podkreślający urok nieruchomości ogród. Z pewnością takie rozwiązanie docenią zwłaszcza osoby starsze oraz o ograniczonej sprawności ruchowej.

Wielkopowierzchniowy dom piętrowy

Główną zaletą budynków wielokondygnacyjnych jest spora przestrzeń, jaką mają one do zaoferowania. Zwykle stawia się je na niewielkich działkach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Ilość pięter, na jakie można sobie pozwolić, określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wydana przez stosowne władze decyzja o warunkach zabudowy. Jeśli nie zdecydujemy się na zwieńczenie nieruchomości skośnym dachem oraz odpowiednio zaprojektujemy rozkład pomieszczeń, otrzymamy niezwykle funkcjonalne wnętrze, idealne do zamieszkania przez rodziny z dziećmi lub wielopokoleniowe. Do budowy domu piętrowego potrzebna jest większa ilość materiałów, co wpływa na całkowity koszt inwestycji, a prace nad jego ukończeniem trwają zwykle o wiele dłużej niż w przypadku parterowych bungalowów.

Pomoc profesjonalisty zawsze się przyda!

Studio architektoniczne Archilab z Wrocławia proponuje swoim Klientom szeroki zakres usług. Nasz zespół fachowców chętnie doradzi, jaki typ domu – parterowy czy piętrowy – lepiej wkomponuje się w teren działki oraz budowa którego z nich będzie bardziej korzystna zarówno pod wglądem ekonomicznym, jak i praktycznym. Wykonamy nie tylko projekt, pomożemy również w załatwieniu wszelkich formalności niezbędnych przy realizacji inwestycji.