Posadowienie budynku – na ławach czy na płycie fundamentowej?

7 kwietnia, 2021
Krystian

Każdy, kto myśli o budowie domu, musi podjąć jedną, bardzo ważną decyzję, czyli jakie posadowienie budynku wybrać. W dobie obecnych technologii nie trzeba zawsze wylewać tradycyjnych ław fundamentowych, istnieje również opcja wykonania płyty fundamentowej.

Ława fundamentowa – sprawdzone rozwiązanie

Tradycyjnie wylewane ławy fundamentowe to propozycja doskonale znana i by je wykonać nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy inżynieryjnej. Z budową poradzi sobie doskonale praktycznie każda ekipa. Jest stosunkowo łatwa w wykonaniu. Zazwyczaj stosuje się ją także w przypadku stawiania domu na skarpie. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest łatwy dostęp do izolacji w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Wadą posadowienia na ławach z tradycyjnymi ścianami fundamentowymi i posadzką jest jednak to, że nie ma zachowanej ciągości izolacji termicznej dookoła budynku, przez co zawsze posadowienie takie stanowi mniejszy lub większy mostek termiczny. Tradycyjnego posadowienia nie wykonuje się także na gruntach o słabej nośności.

Płyta fundamentowa – gdy liczy się czas i energooszczędność

Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku domów energooszczędnych, budowanych na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych lub słabej nośności. Dlaczego? Bo ciężar budynku rozkłada się równomiernie na całej płycie, niwelując tym samym ryzyko wystąpienia odkształceń i osiadania. Co więcej, na wykonanie tego typu posadowienia potrzeba około tygodnia, bowiem nie trzeba robić głębokich wykopów, ponadto fundament może pełnić jednocześnie rolę posadzki gotowej do wylewki. W niektórych rozwiązaniach można już w płycie fundamentowej wykonać ogrzewanie podłogowe i podejścia hydrauliczne, co powoduje brak konieczności wykonywania dodatkowych wylewek. Przede wszystkim natomiast ten sposób posadowienia pozwala na minimalizację mostków termicznych w obszarze posadowienia budynku, ponieważ jest zachowana ciągłość izolacji budynku ze ścian zewnętrznych na posadzkę.

Minusem płyt jest jednak to, że nie każdy fachowiec potrafi je położyć; prace wymagają posiadania odpowiednich umiejętności oraz wiedzy inżynieryjnej, co może wiązać się z większymi kosztami. A w razie wystąpienia usterek izolacji dostęp do niej będzie znacznie utrudniony, ponieważ znajduje się ona pod płytą. Płyta fundamentowa wymusza także zastosowanie bardziej wytrzyłałej (a co za tym idzie droższej) izolacji termicznej typu XPS oraz wykonania odpowiedniej podbudowy pod płytą.

Tradycyjne fundamenty czy płyta – jakie posadowienie wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy tak naprawdę od preferencji Klienta, projektu oraz warunków terenowych. Zanim zacznie się jakiekolwiek prace koniecznie trzeba przeprowadzić badania gruntu, które będą stanowić dużą podpowiedź co do wyboru najbardziej optymalnej metody posadowienia domu. Jeśli chodzi o koszt inwestycji, to ławy są zazwyczaj tańsze w wykonaniu, jednak jeśli konieczne będzie wylanie większych niż standardowo ław, niższe posadowienie budynku albo założenie ciężkiej izolacji przeciwwodnej, może się okazać, że ekonomiczniej będzie zdecydować się na płytę. Jeżeli natomiast zależy nam bardziej na energooszczędności budynku niż na kosztach wykonania, płyta fundamentowa będzie lepszym wyborem.