Przyszedł ten czas w naszym życiu, że postanowiliśmy postawić swój własny dom. Jakie kroki musimy podjąć, zanim po raz pierwszy wbijemy szpadel w ziemię? W tym krótkim artykule podpowiemy, od czego zacząć żmudny proces uzyskiwania pozwolenia na budowę i jak będą przebiegały kolejne etapy inwestycji.
Pod tymi dwoma pojęciami kryją się dokumenty, od pozyskania których powinniśmy zacząć starania o pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji. MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dokładnie określa, jak powinny wyglądać wszelkie nieruchomości na danym terenie, począwszy od liczby kondygnacji, a czasem skończywszy na kolorze dachówek. Jest on do uzyskania w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli nasza działka nie została jednak ujęta w planie miejscowym, to konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ) od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Po uporaniu się z pierwszym etapem możemy zacząć myśleć o projekcie domu, który jest załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę). W tym celu niezbędne będzie wykonanie aktualnej mapy do celów projektowych oraz wykonanie badań geotechnicznych przez uprawnionego geodetę. Teraz możemy przystąpić do wyboru architekta, który stworzy projekt pasujący do warunków terenowych, a jednocześnie spełniający wszelkie nasze wymagania. Mając wstępny zarys nieruchomości warto rozpocząć staranie o wydanie warunków o podłączenie infrastruktury, które co prawda nie są obecnie wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę, ale niezbędne do zaprojektowania przyłączy. Do wniosku o pozwolenie na budowę musi być załączony projekt budowlany domu, zawierający część dotyczącą zagospodarowania terenu oraz architektoniczno- budowlaną, na którą składa się projekt architektoniczny, konstrukcyjny i projekty instalacji. Czasami, zależnie od lokalnych warunków, musimy załączyć też różne uzgodnienia lub opinie, takie jak wyłączenie gruntów działki z produkcji rolnej lub pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie prac ziemnych, jeżeli nasza działka objęta jest ochroną konserwatorską. W ciągu 65 dni powinniśmy uzyskać decyzję z urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Warto dodać, że w niektórych przypadkach prawo budowlane dopuszcza zamiast uzyskania pozwolenia na budowę dla domu jednorodzinnego wykonanie zgłoszenia jego budowy. Można to wykonać w przypadku, gdy obszar oddziaływania naszej inwestycji nie wykracza poza obręb działki na której projektujemy budynek. Warunek ten jednak nie zawsze może być spełniony, w wypadku gdy projektujemy np. szambo lub sąsiednie działki są zabudowane, nie spełnimy tego warunku i musimy wystąpić wtedy z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
Proces uzyskania pozwolenia na budowę to skomplikowana i żmudna droga dla osób, które nie znają się na przepisach lub też nie mają wystarczającej ilości czasu, by zająć się załatwianiem wszelkich formalności. Warto w takim przypadku zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy udzielą fachowej rady w kwestii obowiązujących wymogów ustawodawczych. Studio architektoniczne Archilab z Wrocławia to zespół prawdziwych fachowców gotowych do podjęcia współpracy w szerokim zakresie. Nie zajmujemy się tylko projektowaniem domów, pomagamy również naszym Klientom uporać się z wszelkimi formalnościami niezbędnymi do uzyskania pozwolenia na budowę. Serdecznie zapraszamy do współpracy!