Projekt domu od A do Z z biurem architektonicznym

24 kwietnia, 2020
Krystian

Budowa własnych czterech kątów to prawdopodobnie najważniejsze przedsięwzięcie, którego podejmujemy się w życiu, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji powinniśmy poważnie przemyśleć wiele istotnych spraw. Jedną z nich jest wybór: projekt gotowy czy indywidualny? Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, czyli dom szyty na miarę naszych potrzeb we współpracy z biurem architektonicznym, z pewnością nie będziemy żałować.

 

Zalety projektu indywidualnego

Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest pełna kontrola nad wszystkimi aspektami dotyczącymi budowy domu. Jesteśmy w stanie dopasować każdy, nawet najmniejszy szczegół do potrzeb mieszkańców, specyfiki działki i ogólnych warunków zabudowy. Mamy wpływ na to, jak będzie wyglądał salon, ile metrów kwadratowych zajmie kuchnia i możemy z dużą dokładnością określić, gdzie stanie zabytkowy kredens po babci. Tworzenie własnego domu wspólnie z biurem architektonicznym jest zatem opcją polecaną osobom, które mają określoną wizję swojego miejsca na ziemi, a także właścicielom działek o nietypowym kształcie lub trudnych warunkach terenowych.

 

Jak wygląda tworzenie projektu indywidualnego?

We wrocławskim studio architektonicznym Archilab wszystko zaczyna się tak naprawdę od koncepcji. Specjaliści zatrudnieni w naszym biurze po rozmowie z klientem i ustaleniu szczegółowej listy jego potrzeb przeprowadzają wizję lokalną na działce. Ma to na celu opracowanie planu zagospodarowania terenu i układu funkcjonalno-przestrzennego nieruchomości. Po przedstawieniu kilku wersji wizualizacji architektonicznych biuro pomaga w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przyłączami oraz uzyskaniem dokumentacji wymaganej przy budowie domu. Następny etap to już kompletne przygotowanie projektu “od A do Z” uwzględniającego nie tylko wygląd, ale i założenia konstrukcyjne, w tym miejsce poprowadzenia instalacji sanitarnych, elektrycznych, gazowych i kanalizacyjnych. Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu wykonawczego domu niezbędnego do prowadzenia jakichkolwiek prac oraz stworzenia kosztorysu. Profesjonalne firmy, takie jak wrocławskie biuro architektoniczne Archilab, proponują również tzw. nadzór autorski, czyli sprawdzanie zgodności prowadzanych działań z założonym planem.