Nadszedł ten czas, kiedy zdecydowaliśmy się na zrealizowanie swoich marzeń i postawienie własnych czterech kątów. Zabieramy się za przeglądanie gotowych propozycji w Internecie i na stronach biur architektonicznych, ale wciąż nie możemy znaleźć czegoś odpowiedniego. Tu brakuje tarasu, tam dodatkowej sypialni… Jeśli pragniemy mieć dom dostosowany do wszystkich naszych potrzeb, to rozwiązaniem może być projekt szyty na miarę opracowany wspólnie z doświadczonym architektem.
Na rynku istnieje wiele gotowych propozycji, jednak czasem są one dla nas nieakceptowalne. Powody mogą być różne. Działka, na której planujemy inwestycję, ma nietypowy kształt np. jest wąska i długa, czego większość koncepcji architektonicznych nie uwzględnia. Problemem mogą się również okazać trudne warunki gruntowe odbiegające od tych przyjętych w założeniach. Niekiedy oczekujemy niestandardowych, szytych na miarę rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb i stylu życia albo po prostu mamy oryginalną wizję domu. W takich przypadkach warto zdecydować się na projekt indywidualny. Wybierając taką opcję mamy pewność, że wszystkie nasze życzenia zostaną spełnione. Projekty szyte na miarę są nieco droższe niż gotowe propozycje, ale jeśli budujemy dom, który ma nam posłużyć przez wiele lat, to chyba nie należy uzależniać ostatecznej decyzji od kosztów.
Architekt we współpracy z klientem opracowuje szczegółowy spis potrzeb. W trakcie rozmowy omawiana jest ogólna wizja domu, metraż, ilość i rodzaj pomieszczeń, preferencje odnośnie stylu czy zastosowanych w trakcie budowy rozwiązań konstrukcyjnych. Przed spotkaniem w biurze architektonicznym warto przygotować bazę inspiracji, która z pewnością pomoże stworzyć idealny szkic uwzględniający wszystkie nasze oczekiwania. Koncepcja szyta na miarę klienta pozwala również na zastosowanie niestandardowych technologii. W takim projekcie budowlanym możemy śmiało wykorzystać najnowsze rozwiązania konstrukcyjne czy też skupić się na ekologicznych źródłach energii dostosowanych do warunków działki. Zawsze projektowanie domu poprzedzamy także wizją lokalną na działce. Pozwala to wziąć później przy projektowaniu pod uwagę takie aspekty jak sąsiednia zabudowa, perspektywy widokowe które będziemy chcieli zachować czy odwrotnie- elementy od których będziemy chcieli się oddzielić. Projektowanie domu indywidualnego jest to proces, podczas którego na kolejnych spotkaniach dopracowujemy projekt. Na etapie koncepcji przygotowujemy także wizualizacje, na których możemy pokazać nasze propozycje dotyczące zarówno kształtowania bryły budynku, jak i rozwiązań materiałowych. Wrocławskie studio architektoniczne Archilab posiada niezbędną wiedzę i duże doświadczenie w tworzeniu indywidualnych, uwzględniających wszystkie potrzeby klienta projektów.