dom w Holendrach

Projekt: 2022

Budynek jednorodzinny wraz z wolnostojącym garażem zlokalizowane są na sporej działce otoczonej ze wszystkich stron lasami, pastwiskami i rzadką wiejską zabudową.

W związku z lokalizacją wjazdu na działkę od strony południowej budynek mieszkalny został cofnięty względem drogi. Oba budynki tworzą zabudowę nawiązującą do wiejskiej zagrody, dzięki czemu część dzienna domu z tarasem jest osłonięta budynkiem garażu od strony wjazdu na działkę.

Części dzienna budynku mieszkalnego otwarta jest na zachód, a w jadalni zostało zaprojektowane duże przeszklenie kadrujące widok na okoliczne pastwiska od strony północnej. Na parterze została zaprojektowana także półotwarta kuchnia, sypialnia,  łazienka i pomieszczenie gospodarcze.  Piętro w całości przeznaczone jest na potrzeby trójki dzieci, znajdują się tu trzy pokoje, łazienka i wspólna części do zabawy. Na piętrze garażu zostało zlokalizowane wielofunkcyjne pomieszczenie, pełniące funkcję pracowni, pokoju muzycznego i w razie potrzeby pokoju gościnnego.

Materiał który zastosowaliśmy na dachu i elewacji to struktonit, którego kolor i faktura współgrają z otaczającą budynek zielenią.  Podcień wejściowy i  taras wykończone są deską modrzewiową.