Zwierzyniec

Dom jednorodzinny w Zwierzyńcu został zlokalizowany na bardzo dużej działce, która dotychczas pełniła funkcję letniskową i rekreacyjną. Mała miejscowość, w której zaprojektowany jest budynek, znajduje się w rejonie ciekawych przyrodniczo terenów parku krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz rezerwatu „Stawy Milickie”. Działka ze wszystkich stron otoczona jest zielenią i głównym założeniem projektu było, aby każde pomieszczenie mieszkalne miało maksymalnie duże przeszklenia, które wychodziłyby na otaczającą budynek przyrodę. Budynek jest zaprojektowany dla rodziny z dwójką dzieci i przez najbliższe lata ma pełnić funkcję domu rekreacyjnego.

Ze względu na założenie, aby budynek spełniał maksymalnie dużo wymogów, stawianych budownictwu pasywnemu, zastosowano w tym celu szereg rozwiązań projektowych. Zwarta bryła budynku posiada duże przeszklenia w kierunku południowym i wschodnim. Zadaszenie nad tarasem i oknami, pozwala na wpuszczenie maksymalnie dużo światła słonecznego zimą, a chroni przed nadmiernym ogrzewaniem pomieszczeń latem. Garaż jest nieogrzewany i całkowicie oddylatowany od budynku, a posadowienie budynku na płycie fundamentowej i gruba warstwa izolacji powodują, że budynek zużywa niewiele energii potrzebnej na jego ogrzanie.

Na elewacji zastosowano min. płyty HPL, materiał który jest odporny na warunki atmosferyczne  a jednocześnie ociepla i rozbija prostą, parterową bryłę budynku. Płyty HPL o strukturze drewna współgrają z płaszczyznami wykończonymi szlachetnym tynkiem w białym i grafitowym kolorze.

Projekt: 2023 r

Inwestor: prywatny