Sposoby na zagospodarowanie wody deszczowej

26 kwietnia, 2022
Krystian

Wraz ze zmianami klimatycznymi zmienia się charakter opadów. Pada rzadziej, ale intensywniej, przez co podczas krótkiego deszczu jesteś w stanie zgromadzić nawet 180 litrów opadów! Ulewy bywają szczególnie kłopotliwe dla właścicieli domów. Nadmierna ilość opadów to nie tylko wszechobecne kałuże i błoto, ale również ryzyko zamakania fundamentów. Odpowiednie zagospodarowanie wody deszczowej pomaga w eliminacji tych problemów, a równocześnie przyczynia się do dbania o środowisko naturalne.

Co zrobić z deszczówką na działce?

W dużej mierze zależy to od chłonności gruntu. Przykładowo, dobrze przepuszczalna gleba jest bardzo nasiąkliwa. W tym przypadku wystarczy odprowadzać ją na pewną odległość od ścian i fundamentów domu. Odprowadzanie wody do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej to najprostszy sposób jej zagospodarowania. Jedynym warunkiem jest obecność takiej sieci nieopodal działki. Zbiornik retencyjny to alternatywa dla domów, w których nie ma możliwości odprowadzania jej do kanalizacji. Wystarczy jedynie odpowiednia ilość miejsca, w którym należy wykopać oczko lub staw i to właśnie tam kierować spadającą wodę. Pilnuj, by podczas intensywnych opadów zbiornik się nie przepełniał. Istnieją również naziemne zbiorniki. Przypominające z wyglądu beczki, zbiorniki o pojemności kilkuset litrów stawiane są tuż przy ścianie. Zamontowany w rurze spustowej łapacz po otwarciu klapki kieruje wodę bezpośrednio do środka.

Do czego używać deszczówki?

W imię ochrony środowiska warto wykorzystywać zgromadzone opady. Jednym ze sposobów jej wykorzystania jest podlewanie ogrodu. Jest to nie tylko ekologiczne, ale i bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić ilość zużywanej wody z wodociągu. Jak to zrobić? Należy ustawić zbiornik przy rurze spustowej, a następnie połączyć go np. z zamontowanym do niej zbieraczem. Można również ręcznie zbierać nadmiar zasobów np. do konewki i wykorzystywać je do podlewania roślin w domu. Niektórzy stosują ją również do mycia samochodów i rowerów, a także tarasów. Ponadto, odpowiednia instalacja umożliwia nawet wykorzystanie opadów do spłukiwania toalety.