Już na etapie projektowania wnętrz ogromną wagę przykłada się oświetleniu. Naturalne światło w domu jest niezwykle ważne, to w dużej mierze właśnie od niego zależy Twoje samopoczucie. Ogromny wpływ ma również na ogólny odbiór przestrzeni – wydobywa bryły, co z kolei ukazuje piękno aranżacji wnętrz. Zastanawiasz się, na co jeszcze ma wpływ naturalne oświetlenie i jak odpowiednio wykorzystać jego potencjał? Zapraszamy do lektury!
Podczas aranżacji wnętrz kluczową rolę grają kolory. Jaśniejsze wnętrza o wiele lepiej odbijają światło naturalne. Obejmuje to przede wszystkim biele, odcienie beżu, a także pastele. Dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się większa. Światłem można manipulować również na inne sposoby. Bardzo przydatne są tu np. tafle lustrzane, a także wszelkie stalowe oraz polerowane powierzchnie, które doskonale odbijają światło, a w rezultacie, pozwalają dłużej cieszyć się naturalnym światłem.
Oczywiście można wybrać bardzo dobrze oświetloną działkę lub mieszkanie na najwyższym piętrze, a w nich ogromne okna oraz meble w niskiej zabudowie. Niestety nie każdy ma taką możliwość. Wtedy można posługiwać się innymi elementami aranżacji, które pomogą w doświetleniu danego wnętrza. Popularnymi rozwiązaniami są np. drzwi przesuwne, delikatne ramy okienne czy lekkie zasłony. To właśnie dzięki tym małym zmianom pomieszczenia będą wydawały się jaśniejsze.
Przykładowo, decydując o rozpieszczeniu poszczególnych pokojów, rozważ, gdzie najwięcej czasu spędzacie lub w którym pomieszczeniu zależy Ci na najlepszym oświetleniu – kuchnia, salon, a może gabinet? Takie pokoje umieść od południowo-zachodniej strony. Natomiast od północnego-wschodu możesz ulokować łazienkę lub sypialnię, pomieszczenia, w których nie spędzasz dużo czasu, szczególnie w ciągu dnia. Odpowiedni rozkład pomieszczeń wpływa nie tylko na aspekt estetyczny, ale może również pomóc w potencjalnym zmniejszeniu rachunków – ograniczasz korzystanie ze sztucznego światła.