Decydując się na własny dom, świeżo upieczeni właściciele działki stają przed podjęciem wielu ważnych decyzji. Aktualnie firmy oferują także liczne ekologiczne rozwiązania, które oprócz służenia właścicielom, korzystnie wpływają na środowisko naturalne. Jedną z ważnych kwestii jest wybór sposobu odprowadzania ścieków. Jeśli w pobliżu Twojego domu przebiega rura kanalizacyjna, to najlepszym, a jednocześnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu podłączenie się do kanalizacji miejskiej. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości lub wiązałoby się to z wieloma wydatkami, do wyboru masz dwie możliwości: szambo oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków. Które z tych rozwiązań będzie lepsze w Twoim przypadku? Dowiesz się z naszego artykułu.
To nic innego jak zbiornik bezodpływowy, który budowany jest najczęściej z gotowych prefabrykatów. Zbiornik gromadzi nieczystości, które muszą zostać wywiezione ok. 2 razy w miesiącu, specjalnie przeznaczonym do tego pojazdem. Wyróżnia je wysoka szczelność – nie musisz obawiać się przeciekania, oraz mały ciężar – są one łatwe w transporcie i montażu (nie dotyczy szamba betonowego). W przypadku szamba betonowego istnieje możliwość zabudowania podjazdu lub wygospodarowania miejsca parkingowego. Zbiornik wraz z montażem to koszt min. 3000 złotych, natomiast jego eksploatacja wynosi min. 3600 zł rocznie.
Jest praktycznie bezobsługowa. Nie musi być często opróżniania, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Umożliwia odprowadzenie oczyszczonych już nieczystości do gruntu. Koszt inwestycji wynosi od 6000 do 15 000 złotych (w zależności od typu oczyszczalni przydomowej), a jego eksploatacja to koszt około 250 zł rocznie, co obejmuje wybranie ścieków (średnio raz na dwa lata) oraz preparaty bakteryjne.
Warto dodać, że w niektórych przypadkach konkretny sposób odprowadzania ścieków może być narzucony w pozwoleniu na budowę. Budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni możliwa jest jedynie na wybranych terenach, a dużą rolę gra tutaj usytuowanie samej inwestycji oraz warunki gruntowo-wodne panujące na działce.