Trendy architektoniczne w 2020 roku

1 września, 2020
Krystian

Rozwój technologiczny wpływa znacząco na każdą branżę, również budownictwo i architekturę wnętrz. Widać to wyraźnie w trendach, które nieustannie się zmieniają i łączą stałe elementy z coraz to bardziej pomysłowymi rozwiązaniami. Co jest popularne w 2020 roku?

Dom wypełniony elektroniką

Jednym z trendów architektonicznych, których popularność nie słabnie również w 2020 roku są tzw. inteligentne domy, czyli budynki wyposażone w systemy umożliwiające zarządzenie nimi poprzez odpowiednie oprogramowania. “Smart Houses” w obecnej dobie internetyzacji opierają się w głównej mierze na aplikacjach zdalnych. Z ich pomocą można np. zamknąć drzwi czy włączyć światło w pomieszczeniu będąc fizycznie na drugim końcu miasta.

Troska o naturę

Energooszczędność, wykorzystywanie materiałów przyjaznych środowisku, wkomponowywanie bryły budynku w krajobraz – w 2020 roku trendy architektoniczne skupiają się w dużej mierze na wspieraniu działań mających na celu niwelowanie szkodliwego wpływu człowieka na naturę. Nie tylko my mamy być bardziej “eko”, również nasze domy muszą wpisywać się w ten nurt. Inwestorzy stawiają więc na przyjazne środowisku materiały izolujące, energooszczędne okna i drzwi oraz projekty, w których główną rolę odgrywają meble z recyklingu.

Minimalizm wciąż w modzie

W tegorocznych trendach architektonicznych wciąż króluje prostota. Na bok odchodzą wymyślne bryły oraz przepełnione meblami i dekoracjami wnętrza. W 2020r. stawiamy na minimalistyczne, czyste formy budynków, które wtapiają się w przestrzeń naturalną. Bardzo modne są duże przeszklenia i wykorzystanie w celach dekoracyjnych drewna lub kamienia.

Gotowe konstrukcje i plany

Domy szkieletowe czy modułowe zbudowane z gotowych elementów (również tych wydrukowanych w technologii 3D) cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nic dziwnego, proces ich stawiania jest o wiele mniej skomplikowany i znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych nieruchomości. W 2020r. zauważalny jest wzrost zainteresowania gotowymi planami architektonicznymi, dzięki którym nie musimy zastanawiać się, jaki układ będzie miało wnętrze. Biorąc pod uwagę fakt, że jako społeczeństwo chętniej wykorzystujemy nowinki technologiczne i gotowe rozwiązania, ten trend będzie z pewnością rósł w siłę.