W jakie nowoczesne technologie warto wyposażyć dom

20 października, 2020
Krystian

Budynek gotowy do zamieszkania w miesiąc czy dwa to już nie science fiction. Dzięki technologii szkieletowej postawienie wydrukowanej w 3D drewnianej konstrukcji i jej zmontowanie zajmują zaledwie chwilę. W co jednak warto wyposażyć nowoczesny dom, by był przyjazny mieszkańcom i środowisku, ekonomiczny oraz… inteligentny?

Nowocześnie i w zgodzie z naturą

Nowoczesny dom powinien być przyjazny naturze. Nie tylko budujemy go z ekologicznych materiałów, ale i wyposażamy w technologie pozwalające na pozyskiwanie czystej energii. O fotowoltaice zamieniającej promieniowanie słoneczne w prąd słyszał każdy, ale pompy ciepła to dość nowy wynalazek (przynajmniej w naszym klimacie). Są to urządzenia, których zadaniem jest pobieranie ciepła z powietrza, gruntu lub wody i przekazywanie go do instalacji grzewczej. System działa nawet przy niskich temperaturach (do ok. -20°C), więc sprawdzi się też w czasie niezbyt chłodnych ostatnimi czasy zim. Warto połączyć pompy ciepła z rekuperacją, czyli systemem wentylacji pozwalającym na odzyskiwanie ciepła z usuwanego na zewnątrz pomieszczeń powietrza.

Nowoczesne technologie sterują domem

Komu z nas nie zdarzyło się zapomnieć wyłączyć światła czy nie domknąć okna? Dzięki inteligentnym rozwiązaniom takie sytuacje nie będą już wywoływać niepokoju. “Smart houses” to domy wyposażone w setki czujników połączonych z systemem zarządzania mieszczącym się zwykle w smartfonie lub komputerze. Z pomocą jednej aplikacji możemy sterować z telefonu – również na odległość – alarmem, włącznikami światła czy roletami zewnętrznymi. W razie potrzeby jednym kliknięciem odetniemy źródło zasilania czy zamkniemy okna. Nowoczesne technologie pozwalają też na łatwe sterowanie systemami audio i video. Ciekawą propozycją są również czujniki magnetyczne wbudowywane w okna (tzw. kontaktrony), informujące o potencjalnej próbie włamania.

Inteligentne urządzenia

Nowoczesne technologie zawładnęły również rynkiem AGD. W domach coraz częściej można spotkać automatyczne odkurzacze, które same wyjeżdżają i wracają do stacji dokującej według z góry ustalonego harmonogramu. Producenci umożliwiają teraz również ich uruchamianie (jak i innych urządzeń smart, np. pralki czy suszarki) za pomocą różnych aplikacji na smartfonie. Miłośnicy gotowania powinni przyjrzeć się piekarnikom wyposażonym w technologię Dual Cook, umożliwiającą przygotowanie dwóch potraw w innym zakresie temperaturowym jednocześnie oraz w ułatwiającą jego czyszczenie funkcję pyrolizy.