Zdrowe i ekologiczne materiały budowlane

28 marca, 2022
Krystian

W trosce o środowisko naturalne wiele osób podczas budowy wymarzonego domu decyduje się na zastosowanie innowacyjnych technologii. Nowoczesne instalacje, takie jak pompy ciepła, rekuperacja czy panele słoneczne to jedynie kilka z ciekawych i atrakcyjnych propozycji dla właścicieli własnych posesji. Małą uwagę poświęca się jednak innemu, bardzo ważnemu aspektowi budowy domów. Mowa o zdrowych i ekologicznych materiałach budowlanych. Dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości? Jaki ma to wpływ na zdrowie?

Ekologiczne i zdrowe materiały budowlane – dlaczego warto?

Warto zaznaczyć na wstępie, że wszystkie produkty dostępne na sklepowych półkach zostały odpowiednio przebadane oraz dopuszczone do użycia. W przypadku zagrożeń, producent ostrzega o tym na opakowaniu i informuje o dostępnych środkach ostrożności. Niemniej jednak niektóre materiały mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mogą zawierać one w niedużym stężeniu substancje uchodzące za szkodliwe dla zdrowia. Szkodliwe materiały możemy podzielić na dwa sposoby dotyczące ich wpływu, mianowicie te oddziałujące bezpośrednio oraz przez promieniowanie.

Oddziaływanie bezpośrednio najczęściej występują w postaci oparów lub pyłu, które możemy wchłaniać lub mogą się na nas osadzać. Najgroźniejsze są rozpuszczalniki organiczne, które znajdziemy m.in. w lakierach i farbach, chlorek winylu widoczny w oknach, drzwiach czy wykładzinach oraz styren, spotykany np. w styropianie. To także różnego rodzaju dodatki do tworzyw sztucznych – barwniki, utwardzacze czy plastyfikatory. Najpopularniejszym jest oczywiście azbest. Natomiast te oddziałujące przez promieniowanie to te zawierające np. rad Ra-226, radon Ra-222, thor Th-228 czy potas K-40.

Zdrowe i ekologiczne materiały budowlane

Wyroby wykonane z naturalnych surowców i bez użycia technologii wspomaganej chemią to najzdrowsze surowce, które z powodzeniem wykorzystywane mogą być do budowy oraz wykańczania domów. Przykładowe zdrowe i ekologiczne materiały to m.in. bloczki cegły wapienno-piaskowe lub drewno suszone komorowe i czterostronnie strugane. Wykorzystanie ekologicznych surowców świetnie harmonizuje dom z otoczeniem i tworzy zdrowy mikroklimat, który sprzyja wszystkim domownikom.